Евакуирани американските работници од нафтените полиња во Ирак

0
110


Американските граѓани кои работат на ирачките нафтени полиња се евакуирани од земјата по американскиот напад во кој беше убиен иранскиот генерал Касем Сулејмани, соопшти портпаролот на Министерството за нафта, Асем Џихад.

Неколкумина веќе заминале, а некои се подготвуваат да заминат, рече Џихад, кој додаде дека „нема влијание“ врз производството на нафта во Ирак.

Бројот на американски теренски персонал во вториот по големина производител на сурова нафта веќе се намали во последните неколку месеци, бидејќи тензиите меѓу САД и Иран се зголемија. 

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here