Дождот во Австралија предизвика поплави

0
104


Мелбурн, 26 јануари 2020 (МИА) – Денешните обилни дождови во австралиската држава Квинсленд изгаснаа дел од пожарите што опустошија 2,5 милиони хектари од септември, но исто така предизвикаа поплави во некои делови.

Според проценките, во некои области наврнале една четвртина од годишните просечни врнежи од дожд, а државното Биро за метеорологија соопшти дека во крајбрежните области евидентирани се до 160 милиметри дожд за 24 часа.

„Се очекува повеќе дожд во текот на следните денови“, објави Бирото на Twitter.

https://kajgana.com/

Како што се посочува, неколку лица биле спасени од поплавите, а некои мостови и насипи се затворени за сообраќај, но не е пријавена поголема штета.

Неодамнешните дождови во Квинсленд, Викторија и Нов Јужен Велс помогнаа во борбата против стотиците пожари што изгореја површина со големина на Грција, при што загинаа 33 луѓе и милиони животни. 

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here