Дневен ковид биланс: 449 новозаразени и 10 починати

0
18


Во последните 24 часа се направени 3.283 тестирања, регистрирани се 449 нови случаи на COVID-19, додека десетмина починаа.

Новозаразените се во следниве градови:

 • Скопје 170
 • Прилеп 55
 • Кавадарци 35
 • Гевгелија 23
 • Тетово 19
 • Охрид 17
 • Куманово 17
 • Битола 16
 • Неготино 16
 • Велес 10
 • Струга 8
 • Ресен 7
 • Струмица 7
 • Гостивар 6
 • Богданци 5
 • Делчево 5
 • Штип 5
 • Берово 4
 • Кратово 4
 • Крива Паланка 4
 • Демир Капија 3
 • Пробиштип 3
 • Валандово 2
 • Дебар 2
 • Кичево 2
 • Крушево 2
 • Кочани 1
 • Радовиш 1

Пријавени се вкупно 10 починати лица: 3 пациенти се од Скопје (83г, 79г, 65г), а по 1 од Тетово (72г), Куманово (71г), Прилеп (79г), Велес (84г), Охрид (58г), Кавадарци (65г) и Делчево (75г). Од пријавените смртни случаи сите се починати во болнички услови.

Регистрирани се 227 оздравени пациенти од:

 • Скопје се 102
 • Куманово 41
 • Прилеп 17
 • Кавадарци 14
 • Велес 8
 • Тетово 8
 • Штип 6
 • Гостивар 5
 • Кочани 5
 • Битола 4
 • Струмица 4
 • Гевгелија 2
 • Крушево 2
 • Неготино 2
 • Ресен 2
 • Виница 1
 • Дебар 1
 • Дојран 1
 • Македонски Брод 1
 • Пробиштип 1

Досега во земјава се направени вкупно 500.551 тестирања на COVID-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 99.031, бројката на оздравени пациенти е 89.249, на починати е 3.047, а бројот на активни случаи изнесува 6.735.

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here