• Дома
 • Вести
 • Технологија
 • Родители и Деца
More

  Де!? – културна детоксикација во Куманово

  [ad_1]

  Оваа сабота, 27. октомври со почеток во 19.30 часот во Занаетчиски дом во Куманово ќе се одржи мултимедијалниот настан наречен Културна детоксикација (Ку-Де!?), кој претставува спој на визуелна уметност, танц и музика. Освен тоа ќе има и групната изложба на скулптура, објект, видео и инсталација, која ќе ги претстави делата на младите современи македонски визуелни уметници од локално и национално ниво.

  ku de kulturna detoksikacija vo kumanovo 2

  Истата е замислена како еден пресек и увид во современите тенденции во творештвото кај младите автори. Куратор на изложбата е Ана Јовановска, а уметници-учесници се: Кристина Божурска, Елита Аити, Наташа Неделкова, Амир Карахасан, Ана Ивановска, Маја Кировска, Зоран Шеќеров, Анастасија Пандиловска, Ангел Миов, Саша Дичковски, Стефан Јакимовски, Зорица Зафировска, Стефан Нешковиќ, Ана Јовановска и Стефан Анчевски.

  Кумановскиот електро поп бенд  Ки, кој во моментот е еден од најперспективните бендови во Македонија ќе имаат промоција на нивниот прв студиски албум Град. Групата е составена од: Александар Краљевски (вокал/гитара), Милош Краљевски (тапани), Андреј Димковски (бас-гитара) и Стефан Илиевски (клавијатура). На крајот на декември Ки ја започнува балканската турнеја со петнаесеттина договорени настапи.

  ku de kulturna detoksikacija vo kumanovo 1

  Тука е и унгарската актерка и балерина Fruzsina Nagy, која ќе го изведе својот танцов перформанс време на настапот на Ки

  Крајот на детоксикацијата ќе биде препуштен на диџеј Bukacha, Dado K b2b Mamli, DJarto и M.E.N.U, кој десеттина години живее во Амстердам и бележи успеси во европската диџеј-сцена.

  Културна детоксикација (Ку-Де!?) е настан поддржан од Министерство за култура на Република Македонија – нов културен бран, од локалната самоуправа на град Куманово и WIN Music Freedom.

  Би можело да ве интересира:  [ad_2]

  Source link

  Recent Articles

  Судскиот совет го разреши Јово Вангеловски

  Судскиот совет на денешната седница го разреши претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски од функцијата. Одлуката за разрешување од позицијата во највисокиот суд и судија...

  Ова се новите цени на горивата

  Регулаторна ги објави новите цени на горивата – цената на 95-октанскиот бензин се намалува за половина денар, додека цената на дизелот се зголемува за...

  Заев: Легитимно е да се бара, но сега има поважни работи од избори

  Премерот Зоран Заев очекува на вечерашната лидерска средба со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски да биде покажана одговорност и да се направи обид за...

  Обвинителството бара 12 години затвор за поранешниот албански прв полицаец

  Обвинителството за тешки кривични дела побара 12 години затвор за поранешниот министер за внатрешни работи Саимир Тахири. Поради согласнот на судот за скратена судска постапка...

  Ce*c исповед на студентка од Белград

  “Се доселив во таа зграда на 19 години, кога започнав да студирам. Не помина многу, запознав неколку комшии и нешто се случи во тоалетот,...

  Related Stories

  Leave A Reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Stay on op - Ge the daily news in your inbox