Десерт за денес: Бабини профитероли

0
126


Погледнете го овој рецепт како да направите вкусни профитероли кои за многу кратко време ќе ви станат омилен десерт.

Потребни состојки:

  • 125 милилитри млеко
  • 125 милилитри вода
  • 100 милилитри масло
  • 300 грама брашно
  • 5 големи јајца
  • малку сол
  • 200 милилитри павлака
  • 150 грама чоколадо
  • 1 коцка маргарин или путер

Начин на подготовка:

1. Во тенџере ставете ги водата, млекото и маслото и додајте малку сол, а кога ќе почне да врие додајте го брашното и мешајте две минути. Оставете да се излади, а потоа додајте ги јајцата и мешајте со миксер додека не добиете хомогена смена. Покријте ја тавата со хартија за печење.


2. Ставете го тестото во шприц за готвење и во тавата за печење формирајте мали топчиња. Печете на 200 °C околу 35-40 минути.

3. Откако топчињата ќе се изладат, со нож направете мали дупки од долната страна.

4. Изматете ја павлаката, ставете ја во шприц и наполнете ги профитеролите.

5. Стопете ги чоколадото и маргаринот и можете да додадете малку масло. Ставете ги профитеролите на решетки и прелијте ги со растопеното чоколадо. Откако чоколадото ќе се здрви, можете да сервирате.

Ако немате идеја што да зготвите денес за ручек, погледнете како да направите пилешко месо со прелив и лук што се подготвува за многу кратко време.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here