Десерт во чаша: Меден мус

0
158


Речиси не постои некој што може да одолее на мирисот на вкусен десерт. Ако сакате вашиот десерт да изгледа и да мириса убаво, тогаш овој рецепт е вистинскиот за вас.

Потребни состојки:

  • 200 грама црно чоколадо
  • 70 грама путер исечкан на парчиња
  • 350 милилитри слатка павлака
  • 2 јајца
  • 2 лажици мед
  • 1 лажица амарето

Начин на подготовка:

Во сад на пареа растопете ги чоколадото и путерот, а потоа тргнете ги од шпоретот. Во друг сад изматете ја слатката павлака додека да згусне, но не премногу (издвојте малку за декорација).


Во посебен сад изматете ги јајцата и медот додека не добиете пенеста смеса. Потоа, додајте го амаретото, растопеното чоколадо со путерот и павлаката и измешајте. Ставете го мусот во чаши или во длабоки садови и оставете го да се излади барем еден час, а потоа уживајте во мирисот и во вкусот.

Погледнете го и овој лесен рецепт за подготовка на брауни колачиња со мармалад од сливи.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here