Демонстрантите во Сантијаго запалија две полицајки со Молотови коктели

0
176


Две полицајки беа тешко повредени во текот на денешниот протест и судир меѓу демонстрантите и полицијата во главниот град на Чиле, Сантијаго, откако кон нив биле фрлени Молотови коктели.

Во текот на крвавите протести во Чиле, полицијата со демонстрантите главно се бори со солзавец и водени топови, а демонстрантите возвраќаат со различни средства, меѓу кои се и Молотови коктели.

Двете полицајки биле погодени во пределот на главата, а особено се потресни снимките и фотографиите на кои кај едната од нив се гледа целиот ужас низ кој минува додека колегите се обидуваат да го изгаснат огнот од нејзиното лице.

Повредени се 20-годишната Абигејл Каталина Абурто Карденас и нејзината пет години постара колешка Марија Хосе Хернандез Торес, двете припаднички на специјалната полиција од Сантијаго, пренесуваат британските медиуми.

Двете во болница ги посети министерот за внaтрешни работи Гонзало Блумел, кој оттаму го осуди нападот.

„Ова е чисто насилство што нема врска со легитимните барања на демонстрантите. Тоа беше чин на кукавичлук и агресија насочени кон полицајките кои работат на обезбедување на мирот на своите сограѓани“, изјави Блумел.

Новинарите кои се затекнаа на местото на настанот информираа дека полицијата, откако ги видела своите запалени колешки, ги интензивирала своите активности, почнувајќи да пука врз демонстрантите со гумени куршуми и ја засилила употребата на солзавец.

Во двонеделните судири меѓу полицијата и демонстрантите кои протестираат заради зголемената цена на превозот во земјата досега се повредени повеќе од 800 полицајци и околу 1.650 демонстранти.

*Внимание! Содржината на видеото може да ве вознемири

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here