Голот а ла Мародона на Сон е најдобар гол за 2020

0
7


Пушкаш наградата на ФИФА за најдобар гол на годината оди кај Кореецот од Тотенхем.

Голот а ла Марадона кој Сон Хјон-мин го постигна против Барнли во Премиер лигата е изгласан за најдобар во оваа календарска 2020 година. Голот всушност е постигнат во декември 2019, но во конкуренција влегуваат голови од 1 декември 2019 до 30 ноември 2020.

Тогаш Сон ја зема топката од својата половина и за 18 секунди стигна до противничкиот гол претрчувајќи ја целата одбрана на Барнли.

Овој гол на Сон ги остави зад севе головите на Џорџан Де Араскаета и на Луис Суарес кои се второ и трето место.

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here