Големи нереди во Чиле, милиони излегоа на протест

0
234


Улиците на главниот град Сантјаго се преплавени од луѓе кои осми ден по ред протестираа барајќи оставка на претседателот Себастијан Пињера.

Со чилеански знамиња и извикувајќи разни слогани, протстантите масовно ја блокираа престолнината и притоа се судрија со полицијата кој употреби водени топови и солзавец.

Запалени беа и неколку огнови, а демонстрантите фрлаа со камења и молотови коктели кон полицијата.

Веќе осми ден Чилеанците се на улиците на антивладините протести барајќи намаливање на трошоците за живот, реформирање на пензискиот систем, одговорност за полициската бруталност, како и оставка на претседателот Себастијан Пињера.

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here