Германците мислат дека Трамп е поопасен од Ким и од Путин

0
117


Повеќе од 2.000 Германци сметаат дека американскиот претседател Доналд Трамп е поопасен од Владимир Путин, Ким Џонг Ун, Али Хаменеи и Сји Ѓинпинг, покажува нова анкета.

Околу 41% од анкетираните рекле дека Трамп претставува најголема закана за светскиот мир. 17% сметаат дека е најопасен Ким, а 8% се изјасниле дека тоа е Путин.

За најмала закана го сметаат Сји, 7% од испитаниците одговориле дека кинескиот лидер е најопасен политичар.

Податоците од истражувањето се поразлични од изминатата година, кога во слично истражување за YouGov биле наведени само Трамп, Ким и Путин. Во таа прилика 48% од испитаниците рекле дека Трамп е најголема закана.

Одвоена анкета спроведена од Институтот Кантар за германската групација Funke Mediengruppe покажала дека Германците повеќе му веруваат на Емануел Макрон (57%) отколку на канцеларката Ангела Меркел (53%).

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here