Во Техеран протести против САД, горат американски знамиња

0
112


По убиството на иранскиот генерал Касем Сулејмани, десетици илјади луѓе излегоа на улиците низ Техеран во знак на протест против САД.

Бројни демонстранти носеа фотографии со ликот на Сулејмани, а неколку од нив го палеа американското знаме, објави CNN.

Во Иран е прогласена тридневна жалост по повод смртта на Сулејмани.

Касем Сулејмани, командант на иранската елитна единица КУДС, беше  убиен утринава во американски воздушен напад во близина на меѓународниот аеродром во Багдад.

http://kajgana.com/

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here