Во Сараево слета авион со припадници на ИСИС од Босна

0
124


Сараево, 19 декември 2019 (МИА) – Авион со членови на ИСИС од Босна и Херцеговина слета вечерва на аеродромот во Сараево.

Тие беа депортирани во Босна и Херцеговина од Сирија и според најтиражниот босански весник Dnevni avaz, меѓу нив има седум државјани на Босна и Херцеговина кои се на црвени потерници на Интерпол.

Групата, наводно, вклучува и шест жени и 12 деца.

Според локалните медиуми, меѓу депортираните се Јасмин Кесеровиќ и Емир Алишиќ, познати како радикални терористи кои повеќе пати се појавувале на видеата за пропаганда на Исмаската Држава. Тие ќе бидат упатени до Обвинителството на Босна и Херцеговина.

Околу 200 граѓани кои се бореа на фронтовите треба да се вратат во Босна и Херцеговина.

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here