• Дома
 • Спорт
More

  Вардар директно во групите од ЛШ

  Останува истиот систем на натпреварување, со две групи со по 8 екипи, и плус уште две групи со по 6 екипи.

  Европската ракометна федерација ги објави 21 екипи што добија директно место во групите од ЕХФ лигата на шампионите за сезоната 2019/2020. На таа листа се најде и Вардар, актуелниот европски првак. „Црвено-црните” ќе играа во А или Б групата, што според квалитет се најсилни. На 27 јуни ќе биде извршена ждрепката кога ќе бидат и познати нашите ривали.

  Според пропозициите на ЕХФ, на секоја земја и следува право на едно место во ЛШ за кое сепак националната федерација треба да се пријави. Доколку некој клуб сака да игра во групите од ЛШ, а не е првак тоа може да го стори со пријавување преку сопствената федерација. Потоа ЕХФ разгледувајќи осум други критериуми решава дали и тој клуб може да биде вклучен.

  Од бројот на пријавени клубови потоа се одредува дали ќе има потреба од квалификации.
  Останува истиот систем на натпреварување, со две групи со по 8 екипи, и плус уште две групи со по 6 екипи.

  Покрај Вардар, директно место во групната фаза од ЛШ добија и следниве клубови
  Mешков Брест – Белорусија
  Загреб – Хрватска
  Алборг – Данска
  Барселона – Шпанија
  Кокс – Финска
  ПСЖ – Франција
  Фленсбург – Германија
  Веспрем – Унгарија
  Селфос – Израел
  Елверум – Норвешка
  Келце – Полска
  Порто – Португалија
  Динамо Букурешт – Романија
  Чеховски Медведи – Русија
  Целје – Словенија
  Кадетен Шафхаузен – Швајцарија
  Татран Прешов – Словачка
  Савехоф – Шведска
  Бешикташ – Турција
  Мотор Запорожје – Украина

  Дополнително место во ЛШ бараат и:
  ГОГ – Данска
  Бидасоа – Шпанија
  Монпелје – Франција
  Нант – Франција
  Шамбери – Франција
  Кил – Германија
  Магдебург – Германија
  ПИК Сегед – Унгарија
  Еш – Луксембург
  Еурофарм Работник – Македонија
  Металург – Македонија
  ОИР Арендал – Норвешка
  Висла Плоцк – Полска
  Спортинг – Португалија
  Кристијанштад – Шведска

  Recent Articles

  Судскиот совет го разреши Јово Вангеловски

  Судскиот совет на денешната седница го разреши претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски од функцијата. Одлуката за разрешување од позицијата во највисокиот суд и судија...

  Ова се новите цени на горивата

  Регулаторна ги објави новите цени на горивата – цената на 95-октанскиот бензин се намалува за половина денар, додека цената на дизелот се зголемува за...

  Заев: Легитимно е да се бара, но сега има поважни работи од избори

  Премерот Зоран Заев очекува на вечерашната лидерска средба со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски да биде покажана одговорност и да се направи обид за...

  Обвинителството бара 12 години затвор за поранешниот албански прв полицаец

  Обвинителството за тешки кривични дела побара 12 години затвор за поранешниот министер за внатрешни работи Саимир Тахири. Поради согласнот на судот за скратена судска постапка...

  Ce*c исповед на студентка од Белград

  “Се доселив во таа зграда на 19 години, кога започнав да студирам. Не помина многу, запознав неколку комшии и нешто се случи во тоалетот,...

  Related Stories

  Stay on op - Ge the daily news in your inbox