• Дома
 • Свет
More

  Богатството на Путин: Погледнете ги најновите снимки од новото футуристичко оружје на руската армија

  Објавени се нови видео снимки од најсовременото оружје кое што рускиот претседател Владимир Путин сензационално го претстави во март оваа година.

  Руското министерство за одбрана објави нови снимки од најсовременото оружје кое што рускиот претседател Владимир Путин за прв пат го откри во март. Снимките ги прикажуваат новите тестирања и како што велат руските медиуми, даваат увид во развојниот процес на модерното оружје со кое што ќе располага руската армија.

  Дел од футуристичкото оружје веќе е во употреба, а дизајнирано е за Русија да може да ја заплаши секоја сила која што ќе помисли да изврши агресија на земјата, тврдат руските воени аналитичари.

  Меѓу претставеното оружје е хиперсоничниот ракетен систем „Кинжал“ кој што може да патува со брзина десет пати поголема од брзината на звукот. Воздухопловните единици овие хиперсонични ракети ги добија во декември минатата година и досега биле изведени летови на 350 мисии, при што футуристичката ракета била лансирана неколку пати.

  Хиперсоничната ракета „Кинжал“ може да биде лансирана од авионот „МиГ-31“ и има ефективен домет од 2 илјади километри.

  Уште еден хиперсоничен „новитет“ со кој што ќе располага руската армија исто така е прикажан на видеата, а тоа е ракетниот систем „Авангард“ кој што конечно започна да се произведува и наскоро ќе започнат напредните тестирања, по што ќе го добие руската армија.

  Recent Articles

  Судскиот совет го разреши Јово Вангеловски

  Судскиот совет на денешната седница го разреши претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски од функцијата. Одлуката за разрешување од позицијата во највисокиот суд и судија...

  Ова се новите цени на горивата

  Регулаторна ги објави новите цени на горивата – цената на 95-октанскиот бензин се намалува за половина денар, додека цената на дизелот се зголемува за...

  Заев: Легитимно е да се бара, но сега има поважни работи од избори

  Премерот Зоран Заев очекува на вечерашната лидерска средба со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски да биде покажана одговорност и да се направи обид за...

  Обвинителството бара 12 години затвор за поранешниот албански прв полицаец

  Обвинителството за тешки кривични дела побара 12 години затвор за поранешниот министер за внатрешни работи Саимир Тахири. Поради согласнот на судот за скратена судска постапка...

  Ce*c исповед на студентка од Белград

  “Се доселив во таа зграда на 19 години, кога започнав да студирам. Не помина многу, запознав неколку комшии и нешто се случи во тоалетот,...

  Related Stories

  Leave A Reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Stay on op - Ge the daily news in your inbox