Без работа останале 36.5 милиони Американци, економистите предвидуваат намалување на бранот

0
66


Во САД минатата недела речиси 3 милиони Американци поднеле нови барања за исплата за невработеност, со што вкупната бројка на невработеност поради епидемијата на коронавирус во земјата се искачи до 36.5 милиони.

Како што јавуваат медиумите, ова е најголемата загуба во американската историја.

Според последните бројки на Министерството за труд, стапката на невработеност во САД во април изнесувала 14.7 проценти, или 20.5 милиони Американци останале без работа, негативен резултат незабележан уште од Втората светска војна.

Експертите предвидуваат во наредните недели бројката на невработени лица да започне да се намалува.

– Цифрите, секако, се алармантни, но со постепеното отвoрање на бизнисите во месеците што следуваат, се очекува намалување на невработеноста, изјави Питер Буквар, раководител во „Бликли адвајсори груп“, пренесува CNBC. 

Според познавачите, во наредните две недели се очекува многу поголем број на вработувања отколку на отпуштања, откако голем дел од сојузните држави започнаа да ги омекнуваат рестрикциите воведени поради пандемијата.

– Ова значи дека стапката на невработеност ќе започне да се намалува, изјави Пол Ашворт, главен економист во „Капитал економикс“.

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here