Бадникова трпеза: Малку поинаква сарма

0
111


Наместо класичните посни јадења, направете нешто поинакво, како на пример оваа верзија на сарма.

Бадник е последниот ден од божикните пости. Се прославува во домот во семејна атмосфера, а најчестите јадења на бадниковата трпеза се гравот и рибата. Зошто да не се проба нешто ново?

Потребни состојки:
– 4 праза
– 3 глави кромид
– 2 моркова
– 1 чаша ориз
– 1 лажица сол
– 1 лажица мелен црвен пипер
– 1 лажичка бибер
– 2 листа ловор
– 1-2 глави кисела зелка
– 1 лажица мелени црвени пиперки
– 1 лажичка вегета

за запршката:
– 3 лажици масло
– 1 лажица брашно
– 1-2 лажици мелени црвени пиперки

Подготовка:
Листовите од зелка подгответе ги стандардно за сарма. Ситно исечкајте го зеленчукот и варете го кратко време без масло, а потоа додадете го маслото и динстајте на тивок оган додека не омекне. Додадете го оризот и варете уште 10 минути, со додавање вода (околу 1 дл). Додадете сол, бибер, вегета, мелен пипер и промешајте.

Подмачкајте го дното на длабока тава, а потоа ставете неколку листови зелка. Пополнете ги листовите од зелка со по една лажица фил и свиткајте ги во сарми. Ставете ги во тавата и на секој ред посипете со исечкани парчиња ловор. Прекријте со неколку листови зелка, истурете вода за да се покриете сармата, покријте со капак и гответе неколку часа на тивок оган.

Запршка: Загрејте го маслото и додадете брашно. Пржете додека не смени боја, а потоа додадете мелен пипер. Промешајте и истурете во сармата. Гответе уште 10-15 минути.

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here