Атлетико и Виљареал со историски натпревар во Мајами

0
171


Мајами, 17 октомври 2019 (МИА) – Раководството на шпанската Ла Лига планира натпревар помеѓу Атлетико Мадрид и Виљареал да се игра на стадионот „Хард Рок“ во Мајами, Флорида.

Средбата е закажана за 8 декември и треба да биде првиот официјален натпревар што ќе се игра надвор од територијата на Шпанија.

Според „Ел Конфиденсиал“, двата клуба и лигата веќе се согласиле за спроведувањето на мечот на американско тло и чекаат конечно одобрување од Шпанската фудбалска федерација.

Минатата година Лигата се разбра со Жирона и Барселона да играат во САД, но фудбалската асоцијација наметна забрана и средбата се одигра на шпанско тло.

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here