Арсенал го отпушти Емери | Кајгана

0
137


Арсенал го отпушти Унаи Емери од функцијата тренер на тимот, објави премиерлигашот од Лондон на својата официјална веб-страница.

„Одлуката е донесена поради фактот дека резултатите и настапите не беа на потребното ниво. Го замоливме Фреди Љунгберг да ја преземе одговорноста за првиот тим како вршител на должноста тренер. Уверени сме дека Фреди ќе нѐ води напред. Сега бараме нов тренер и ќе објавиме кога ќе заврши овој процес“, соопшти Арсенал.

Синоќа Арсенал на домашен терен загуби од Ајнтрахт во групната фаза од Лигата на Европа со резултат 1:2, задржувајќи го водството во групата Ф и шансите за пласман во плејофот, но во исто време предизвикувајќи незадоволство од страна на навивачите.

Во шампионатот на Англија, Арсенал со 18 бода на 13 натпревари го зазема осмото место.

Емери стана главен тренер на Арсенал на 23 мај 2018 година. Во сезоната 2018/19 година, клубот го освои петтото место во Премиер лигата не влезе во Лигата на шампионите, но стигна до финалето на Лигата на Европа и загуби таму од Челзи.

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here