• Дома
 • Свет
More

  АЛБАНИЈА САМО ШТО ГО ЗАДАДЕ HАЈГОЛEMИОТ УДAP НА КОСОВСКАТА НЕЗАВИСНОСТ: Албанија му кажа на Косово НЕ!

  Албанија за потсетување беше прва држава која ја призна независноста на Косово.

  Претседателот на Албанија Илир Мета, истакна дека”Албанија не може да биде дел од дијалогот помеѓу Косово и Србија“, пренесува Telegrafi.com.

  Во интервју за РТВ21, шефот на државата се осврна и на соработката помеѓу двете земји, истакнувајќи дека дијалогот помеѓу Косово и Србија треба да се заврши на најдобар начин за двете земји, а и за целиот регион.
  Воедно потенцирајќи дека односот помеѓу Албанија и србија е многу важен , и се огради од директно мешање на Албанија во тоај дијалог„дијалогот со Србија е тема на косовските институциии а не на Српските“

  “Албанија не може да биде дел од дијалогот помеѓу Косово и Србија, бидејќи секоја интервенција на Албанија во овој дијалог или за одредени теми во врска со дијалогот ќе претставува кршење на независноста и легитимитетот“.

  Ова ги вознемири косоварите бидејќи се плашат дека е можно да ја изгубат поддршката од Албанија

  Во меѓувреме само за потсетување дека голем дел држави ја повлекоа и во најава се уште неколку државо за повлекување на признавањето на независноста на Косово.

  Recent Articles

  Судскиот совет го разреши Јово Вангеловски

  Судскиот совет на денешната седница го разреши претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски од функцијата. Одлуката за разрешување од позицијата во највисокиот суд и судија...

  Ова се новите цени на горивата

  Регулаторна ги објави новите цени на горивата – цената на 95-октанскиот бензин се намалува за половина денар, додека цената на дизелот се зголемува за...

  Заев: Легитимно е да се бара, но сега има поважни работи од избори

  Премерот Зоран Заев очекува на вечерашната лидерска средба со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски да биде покажана одговорност и да се направи обид за...

  Обвинителството бара 12 години затвор за поранешниот албански прв полицаец

  Обвинителството за тешки кривични дела побара 12 години затвор за поранешниот министер за внатрешни работи Саимир Тахири. Поради согласнот на судот за скратена судска постапка...

  Ce*c исповед на студентка од Белград

  “Се доселив во таа зграда на 19 години, кога започнав да студирам. Не помина многу, запознав неколку комшии и нешто се случи во тоалетот,...

  Related Stories

  Stay on op - Ge the daily news in your inbox