• Дома
 • Родители и Деца
More

  Алармантни податоци: Основците во ризик од инфаркт

  [ad_1]

  Резултатите од студијата која е спроведена помеѓу децата од трето до осмо одделение во основните училишта покажуваат дека дури 15 отсто од децата се дебели.

  Исто така, 10 отсто од испитаниците имаат покачено ниво на холестерол во крвта, а 5 отсто во 15.година во животот имаат покачен крвен притисок.

  Се апелира до родителите да развијат здрав стил на живот за да можат децата да стекнат здрави навики. Неопходно е да се смени режимот на исхрана, односно децата да внесуваат повеќе овошје, зеленчук и помалку масти и сол.

  Во ризик од инфаркт се и младите кај кои мајката доживеала инфаркт пред менопауза или таткото пред 45.година од животот.

  Фото: Pixabey

  [ad_2]

  Source link

  Recent Articles

  Судскиот совет го разреши Јово Вангеловски

  Судскиот совет на денешната седница го разреши претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски од функцијата. Одлуката за разрешување од позицијата во највисокиот суд и судија...

  Ова се новите цени на горивата

  Регулаторна ги објави новите цени на горивата – цената на 95-октанскиот бензин се намалува за половина денар, додека цената на дизелот се зголемува за...

  Заев: Легитимно е да се бара, но сега има поважни работи од избори

  Премерот Зоран Заев очекува на вечерашната лидерска средба со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски да биде покажана одговорност и да се направи обид за...

  Обвинителството бара 12 години затвор за поранешниот албански прв полицаец

  Обвинителството за тешки кривични дела побара 12 години затвор за поранешниот министер за внатрешни работи Саимир Тахири. Поради согласнот на судот за скратена судска постапка...

  Ce*c исповед на студентка од Белград

  “Се доселив во таа зграда на 19 години, кога започнав да студирам. Не помина многу, запознав неколку комшии и нешто се случи во тоалетот,...

  Related Stories

  Stay on op - Ge the daily news in your inbox