Авион на Air Canada успешно вонредно слета во Мадрид

0
121


Авионот Boeing 767-300 на Air Canada со 128 патници успешно слета на аеродромот во Мадрид, откако претходно кружеше обидувајќи се да го потроши горивото, затоа што имаше проблем со еден од двата мотори и гумата, која пукнала за време на полетувањето.

Шпанското Министерство за одбрана соопшти дека борбен авион F18 бил испратен од воениот аеродром во близина на главниот град на Шпанија за да се процени штетата предизвикана на опремата за слетување на авионот, кој требаше да отпатува за Канада.

Авионот, претходно денеска, полета од меѓународниот аеродром Адолфо Суарес-Барахас близу Мадрид.

Авиокомпанијата соопшти дека авионот „имал проблеми со моторот кратко време по полетувањето“, како и со гумата на Боеинг 767-300. Во изјавата се додава дека авионот е „дизајниран да работи со еден мотор и дека пилотите се целосно обучени за таквата можност“.

„Сепак, беше прогласена вонредна состојба за да се даде приоритет при слетувањето“, појасни Air Canada.

Авиокомпанијата побарала авионот да слета 30 минути по неговото полетување.

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here